Montaż paneli fotowoltaicznych

Instalacja ogniw fotowoltaicznych jest możliwa prawie na każdym dachu, między innymi na dachach z blachy trapezowej, dachówki ceramicznej, blacho dachówki, papy oraz gontów bitumicznych, nie ma tu znaczenia czy jest to dach płaski czy skośny, różni się jedynie sposób montażu. Tak naprawę jedynie dach pokryty eternitem może powodować pewne komplikacje i montaż paneli na takiego rodzaju pokryciu dachowym wymaga konsultacji. Pamiętajmy, że profesjonalnie montowane moduły fotowoltaiczne nie mają wpływu na stan naszego dachu i w żaden sposób go nie uszkadzają.

Aby nasza mikroinstalacja fotowoltaiczna mogła osiągnąć maksymalną wydajność i przez długi czas dostarczała nam energii muszą być spełnione dwa podstawowe warunki.

Kąt nachylenia modułów 

Najkorzystniejszym kątem nachylenia dachu zapewniający największą roczną wydajność paneli fotowoltaicznych to 35 stopni, im większe odchylenie od tej pozycji, tym mniej produkowanej energii. Przy płaskim dachu lub o innym stopniu nachylenia ogniwa fotowoltaiczne montowane są na specjalnych stelażach, które korygują ich ułożenie zapewniając lepszy dostęp do promieni słonecznych. Nie oznacza to jednak, że moduły montowane na większym lub mniejszym kącie np. 10 stopni będą miały bardzo mały uzysk. Poniżej tabela przedstawiająca wpływ kąta nachylenia na produkcję.

Odpowiedni azymut instalacji

Najczęściej panele montuje się na południowej połaci dachu. Takie ułożenie zapewnia im optymalne nasłonecznienie w ciągu dnia. Jednak ustawienie paneli w kierunku południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim i pochyleniu w granicach 25-55° uzysk energii jest wciąż zadowalający – stanowi 90-95% maksymalnej produkcji energii. Na wydajności instalacji ma wpływ również zanieczyszczenie paneli, dlatego też nie zaleca się ustawiania ich w poziomie, pod warunkiem, że na dachu nie występują żadne zacienienia. 

Naświetlenie instalacji

Nie raz już wspominaliśmy jak ważna jest ekspozycja na światło paneli fotowoltaicznych, ich całkowite lub częściowe zacienienie skutkuje małą efektywnością, a co za tym idzie małą produkcją energii. Jeżeli chodzi o montaż panele powinny być złączone szeregowo i ustawione w tym samym kierunku jak i pod tym samym kątem nachylenia. W niektórych przypdkach łączy się moduły równolegle, jednak jest to rzadkość. Każde z ogniw w mikroinstalacji powinno być w takim samym stopniu wystawione na ekspozycję słoneczną w innym wypadku może to skutkować utratą mocy.

Przejdźmy teraz konkretnie do montażu paneli na dachu, jak sprawa wygląda przy dachu skośnym?

Ogromną zaletą montażu modułów fotowoltaicznych na pochyłych dachach jest optymalne wykorzystanie powierzchni, montaż tego typu jest jednym z najczęściej wykonywanych w naszym kraju. Jako, że przy dachu skośnym nie mamy możliwości manewru kątem nachylenia ogniw kluczową sprawę stanowi dobór systemu instalacji bowiem dodatkowe konstrukcje mogą wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Osoby posiadające dom z niestandardowym dachem jednak nie muszą się martwić o to, że panele będą montowane w różnych pozycjach, gdyż z pomocą przychodzą wtedy optymalizatory mocy. Zadaniem optymalizatora jest podtrzymanie napięcia w układzie w momencie gdy moduł jest zacieniony. Aby konstrukcja była bezpieczna i trwała stosuje się do montażu specjalne zestawy. System montażowy, jest dobierany konkretnie do poszycia dachowego. Śruby, które są używane do przytwierdzania profili do dachu są przystosowane do tego typu montażu, posiadają one specjalne uszczelki, dzięki temu nie ma możliwości aby dach w jakikolwiek sposób przeciekał. W chwili obecnej na rynku jest tak szeroki wybór profili montażowych, że żadne z pokryć dachowych nie stanowi problemu. Każda połać dachowa będzie wymagała innego montażu np. na skosach pokrytych blacho dachówką ogniwa mocuje się zazwyczaj na aluminiowych szynach przykręconych do dachu za pomocą dwugwintowych śrub. Biorąc pod lupę dachówkę ceramiczną, która stanowi niezwykle wytrzymały jak i ciężki materiał, sposobem mocowania są specjalne uchwyty, które pozwalają na precyzyjne dostosowanie konstrukcji do dachu, potocznie na taki uchwyt mówi się „ES”. Jeśli chodzi o dachówkę łupkową ogniwa fotowoltaiczne mocuje się do szyny, która zamocowana jest na uchwytach w kształcie litery L, które mocuje się śrubą do krokwi.

Natomiast jak wygląda sprawa z dachami płaskimi?

Dach płaski w żadnym wypadku nie jest przeszkodą w montowaniu paneli fotowoltaicznych, oczywiście przy projekcie trzeba uwzględnić nośność takiego dachu aby uniknąć wszelakich uszkodzeń. Przy projektowaniu konstrukcji dla płaskich pokryć dachowych możemy wyróżnić dwa sposoby systemów montażowych, pierwszy z nich to: 

Ekierki i profil montażowy – standardowy zestaw, który będzie wybierany w przypadku potrzeby przewiercenia dachu aby zamontować cały zestaw, konstrukcja wyposażona jest również w betonowe bloki, aby uchronić panele przed podmuchami wiatru.

Zestawy umożliwiające montaż bez przewiercania dachu – taka konstrukcja wymaga jedynie obciążenia betonowymi blokami. Obciążenie przelicza się w stosunku do ilości modułów. Jeśli chodzi o dobór zestawu montażowego dla naszego dachu spokojnie możesz polegać na pomocy projektantów Solar Masters Project. Pomożemy dobrać tak zestaw montażowy by współgrał z ogniwami fotowoltaicznymi pozwalając im osiągać jak najlepsze wyniki, ale tak aby cała instalacja cieszyła oczy pod względem estetycznym.