Możliwości rozbudowy instalacji fotowoltaicznej

Zdecydowałeś się grać w zieloną energię i zainstalować u siebie w domu, czy firmie swoją mikroelektrownie, jednak jak przystało na porządnego fana fotowoltaiki ciągle Ci mało, chcesz rozbudować swoją instalacje, ale czy to możliwe i na co musisz się przygotować ?

Zacni posiadacze instalacji fotowoltaicznych w swych domach często uważają, że rozbudowa ich mikroelektrowni jest niemożliwa, gdyż kosztowała ich wiele pracy, dokumentów, cała instalacja musiała być odpowiednio wyliczona i zaprojektowania, nic bardziej mylnego, a wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Fotowoltaika jest uzależniającą zabawą, a fakt jest tez taki, że w raz z upływem lat i rozwojem technologii w naszym domu wzrastać będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Oczywiście inwestowanie w panele fotowoltaiczne jest niezaprzeczalnie swoistą oszczędnością, w pewnym sensie nawet zarobkiem, dodatkowo stajemy się samowystarczalni energetycznie.

Zanim omówimy możliwości rozbudowy naszej mikroelektrowni, należało by przybliżyć zasadę działania falownika, a mianowicie aby instalacja była u szczytu swojej wydajności omawiane urządzenie powinno być dopasowane do maksymalnej mocy wytwarzanej przez nasze panele fotowoltaiczne. Sprawność instalacji nie jest bowiem zależna jedynie od mocy modułów, ważną role odgrywa tu również falownik i jego obciążenie, do osiągnięcia punktu najefektywniejszej pracy inwerter powinien być maksymalnie obciążony, jeżeli moc instalacji będzie za niska w stosunku do dobranego urządzenia sprawność całej instalacji może spaść nawet o kilka procent, co będzie widoczne np. w dniach o niskim natężeniu słonecznym.

Rozbudowa istniejącej już instalacji fotowoltaicznej jest jak najbardziej możliwym scenariuszem, a dokładnie mamy dwa wyjścia, w zależności od tego o ile chcemy zwiększyć moc naszego sprzętu.

• Rozbudowa z istniejącym już inwerterem Jeśli chcemy zwiększyć moc naszego źródła energii o 1-4 paneli fotowoltaicznych prawdopodobnie będzie to możliwe, po prostu zainstalowany inwerter będzie bardziej dociążony. Jednak gdy obecna instalacja zdecydowanie odbiega od naszego zapotrzebowania energetycznego jednym z rozwiązań jest instalacja nowego falownika i dopasowanie go do nowych warunków pracy, wiąże się to jednak z wysokimi kosztami, a więc i z wydłużeniem czasu zwrotu inwestycji jakim była instalacja słoneczna.

• Rozbudowa za pomocą mikroinwerterów Mikroinwerter jest urządzeniem o takiej samej zasadzie działania co inwerter, z taką różnicą, że nie zmienia on prądu stałego z całej instalacji a jedynie z pojedynczych paneli. Może on współpracować z 1-4 paneli, dzięki takiemu rozwiązaniu kolejne moduły mogą być przyłączane do pierwotnej instalacji bez ingerencji w jej strukturę, technologię, jednocześnie pozwalając na zwiększenie mocy naszej mikroelektrowni. Jednak najważniejszą informacją jest to iż rozbudowa sieci energetycznej poprzez mikroinwertor jest przedsięwzięciem zdecydowanie bardziej opłacalnym niż poprzez klasyczny inwerter.

Istniejącą instalacje słoneczną można z czystym sumieniem rozbudowywać, jednak należy brać pod uwagę usytuowanie paneli fotowoltaicznych względem słońca, ich moc i typ, oraz obciążenie już posiadanego inwertera. Aby zapewnić sobie sprawnie działające źródło energii należy trzymać się tych zasad, warto również powierzyć też inwestycje profesjonalistom.