Bloomberg Tier 1 - ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby koszty nie były nadmuchaną bańką. Jeśli stanąłeś na tym punkcie z pomocą przyjdzie Ranking Tier 1.

Ranking Tier 1 jest klasyfikacją zrzeszającą najlepszych producentów paneli fotowoltaicznych, którzy są gwarancją jakości i mają stabilną pozycją na rynku. Nie jest to byle jaki ranking, gdyż z pośród ponad 17 tyś firm mających w swojej ofercie usługi związane z fotowoltaiką trafia tutaj jedynie 2% najlepszych podmiotów o pewnej pozycji finansowej. W klasyfikacji zwraca się szczególną uwagę na:

• stabilność i wiarygodność finansową producentów,

• wielkość produkcji,

• realizację wielkoskalowych projektów,

• wyniki sprzedaży,

• innowacyjność produktów,

• etapy procesu produkcyjnego, jego automatyzacja i kontrola,

• czas obecności na rynku (w zestawieniu liczą się tylko firmy istniejące powyżej 5 lat),

• inwestycje w badania i rozwój.

Klasyfikacja Tier 1 nie jest jedyna, jednak jest jedną z najpopularniejszych klasyfikacji, dodatkowo aktualizowaną co kwartał. Ranking umożliwia inwestorowi wybór marki opartej na najlepszych rozwiązaniach rynkowych, z pewną i stabilną sytuacją finansową oraz innowacyjnymi produktami. Sytuacja na rynku jest dynamiczna, pozycje producentów drastycznie się zmieniają, ale przykładowo przeanalizujemy dla was taki ranking.

A więc jak można samemu ocenić który producent będzie dobrym wyborem? Należy podkreślić, że wszystkie powyższe marki będą dobrym wyborem. Szczegóły wydajności, gwarancji, certyfikaty, czy wyniki testów działania paneli w różnych warunkach znajdziemy w kartach katalogowych. Dokładne zapoznanie się ze specyfikacją produktu może dać inwestorowi zbiór informacji o komponentach jego instalacji fotowoltaicznej. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

• Niezawodność.

Czym jest niezawodność? Jest to własność obiektu dająca informacje o tym, czy pracuje on poprawnie, przez wymagany czas i w określonych warunkach eksploatacji. Aby rzetelnie sprawdzić ten parametr pracy naszych paneli możemy skorzystać z badań niezawodnościowych publikowanych co roku bezpłatnie przez Instytut PVEL (DNV GL). W 2019 roku instytut w swoich badaniach wyróżnił takich producentów jak Qcells, Ja Solar, czy REC, natomiast w 2018 roku REC, SunPower, Jinko.

• Wydajność.

Czym jest wydajność? Odnosi się ona do ilości energii promieniowania słonecznego, która zostaje zamieniona w energie elektryczną. Wydajność paneli fotowoltaicznych jest oczywiście ważną cechą, jednak należy pamiętać, że moduły utrzymujące ją w granicach 19-20% działają najefektywniej, za przykład mogą nam tutaj posłużyć panele od Ja Solar. Prawdą jest, że na parametr sprawności należy zwracać uwagę w przypadku dachów o ograniczonej powierzchni. Wtedy lepiej jest wybrać moduły o wysokiej około 19-20%. W przypadku dachów o większej powierzchni parametr ten nie jest już tak istotny.

• Wiarygodność

Jest to cecha, którą marki wypracowują przez lata, mówiąca o braku wątpliwości co do powierzonego zadania. Jeśli o to chodzi, do rankingu trafiają producenci którzy zrealizowali co najmniej 6 różnych projektów o mocy 1,5 [MV] w ciągu ostatnich dwóch lat, dodatkowo muszą być właścicielami marki i posiadać właściwy potencjał produkcyjny, a przede wszystkim, żeby znaleźć się w omawianej klasyfikacji producent musi wyróżniać się stabilną sytuacja finansową na rynku, o czym już wspominaliśmy, więc wybierając komponenty od jednego z powyższych producentów możemy być pewni swojej decyzji.

• Opłacalność

Aby właściwie ocenić opłacalność każdego projektu inwestycyjnego należy przeprowadzić odpowiedni rachunek ekonomiczny, a mianowicie sprawdzić stosowność i opłacalność danego przedsięwzięcia. Rachunek ten opiera się na sumie wydatków potrzebnych na realizacje oraz wyników jakie przyniesie inwestycja w przyszłości, czyli dodatkowe zyski jakie wpłyną do naszego portfela. Jak możemy zauważyć. panele od Qcells i Ja Solar są jednymi z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Podsumowując, fotowoltaika to przedsięwzięcie, które ma nie tylko na celu zwrot kosztów, ale jej zadaniem jest również generowanie zysku.Nasza firma zdecydowała się na współprace z takimi jednostki jak Ja Solar i QCells. QCells- producent znany w Europie, Australii, USA, jest idealnym rozwiązaniem dla osób szukających dobrych paneli z gwarancją wywiązywania się ze swoich zobowiązań. Podobna sytuacja jest jeśli chodzi o Ja Solar, wywodzący się z Chin, jeden z największych producentów na świecie, może zagwarantować nam bardzo dobry jakościowo produkt, a co najistotniejsze dla Ciebie jako inwestora, również bardzo dobrą cenę.